Podróże poszerzają horyzonty, pozwalają poznawać inne kultury i nowe osoby, jak również są świetną odskocznią od codziennego życia i gwarantują relaks. W dzisiejszych czasach mamy możliwość podróżowania różnymi środkami transportu. Dużą popularnością cieszą się pociągi bądź samochody, którymi dotrzemy bezpośrednio z punktu A do punktu B. Co lepiej wybrać planując urlop, wakacje lub jakikolwiek inny wyjazd?
Wady i zalety podróżowania samochodem
Z całą pewnością podróżowanie samochodem jest najwygodniejszą formą przemieszczania się. Do największych zalet tej opcji zaliczymy następujące:
- bezpośrednie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi punktami na mapie, dzięki czemu nie tracimy czasu na czekanie na przystankach i stacjach
- gwarancja całkowitej niezależności – to my decydujemy gdzie jedziemy i o której godzinie
- możliwość zabrania nawet większego bagażu
- brak konieczności rezerwacji miejsc, możliwość ciągłych zmian w planie podróży bez żadnych konsekwencji
- swoboda podróżowania
Podróżowanie samochodem ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim jest to opcja kosztowna, a cena paliwa wciąż rośnie. Poza tym musimy zachować dużą czujność za kierownicą i w pełni odpowiadamy za pasażerów i za samego siebie, podczas gdy w pociągu możemy zapomnieć o świecie i na czas podróżowania wyjąć ulubioną książkę. Dla wielu osób uciążliwe może być stałe szukanie miejsc parkingowych – jeśli jedziemy w wysokie góry bardzo często nie podjedziemy autem na początek szlaku, gdyż np. znajduje się on na terenie Parku Narodowego.
Na koniec warto wspomnieć, że każdy kilometr pokonany autem zwiększa jego zużycie, a ewentualna usterka na drodze sprawia, że wymarzony urlop zamienia się w chwile stresu i zamartwiania się. Nawet jeśli laweta zabierze zepsute auto, a ubezpieczyciel podstawi nowe, podróż traci już swoją beztroskę.
Wady i zalety podróżowania pociągiem
Podróżowanie pociągiem ma wyjątkowy klimat, dla którego wiele osób wciąż decyduje się właśnie na tę formę przemieszczania się pomiędzy różnymi miastami. Do największych zalet zaliczamy następujące:
- znaczna oszczędność pieniędzy – zwłaszcza jeśli bilet zarezerwujemy wcześniej bądź szukamy różnych, okresowych promocji
- szybkie przemieszczanie się między miastami – jadąc pociągiem omijamy korki, przy czym pociąg jedzie na ogół z prędkością większą niż ta dopuszczalna na drogach
- możliwość wykorzystania czasu spędzonego w podróży na naukę, pracę, czytanie lub po prostu sen czy odpoczynek
- duże bezpieczeństwo – na drogach pojawia się znacznie większe ryzyko wypadków niż na torowisku
- możliwość poznania nowych, ciekawych osób
Wadą podróżowania pociągiem może być jedynie brak niezależności. Musimy bowiem czekać na peronie na odjazd pociągu, który może się dodatkowo spóźnić i nigdy nie dowiezie nas bezpośrednio do punktu, do którego podróżujemy.
Pociąg czy samochód? Co wybrać?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Osoby, które cenią sobie niezależność, nie lubią publicznych środków transportu i potrzebują pełnej swobody podróżowania z pewnością będą wolały jazdę samochodem. Auto przyda się również na wyjazdy do miast, gdzie pociągi nie jeżdżą lub w sytuacjach, gdy potrzebne byłyby liczne przesiadki.
Z kolei pociągi sprawdzą się w przypadku osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze lub które z różnych powodów nie chcą kierować pojazdem, wolą w tym czasie zająć się czymś innym. Niektóre osoby preferują podróżowanie pociągiem po to, aby poznawać nowe osoby, nawiązywać znajomości lub po prostu miło spędzić czas w podróży na rozmowie. Przed wyborem środka transportu zastanówmy się więc nad swoimi preferencjami i potrzebami. Wówczas odpowiedź przyjdzie sama.